اکثر افرادی که به مراکش سفر می کنند مجذوب طراحی داخلی بی‌نظیر این کشور می‌شوند. “فضایی رویایی” و “گیرنده” از جمله اصطلاحاتی هستند که برای توصیف سبک طراحی مراکشی استفاده می شوند.این سبک به طور گسترده مورد مقبولیت است و در سطح بین المللی از آن استفاده شده است: از هتل‌های مجلل گرفته تا خانه‌های افراد مشهور. طراحی داخلی مراکشی برای گرم‌تر کردن، راحت‌تر کردن و مناسب‌تر کردن خانه‌ها برای فضاهای صمیمی ضروری است.

بازسازی طراحی داخلی مراکشی چندان دشوار نیست. شما می توانید یک سبک کامل مراکشی را با انتخاب چند اِلِمان خوب و مناسب تکمیل کنید. ترکیب منحصر به فرد سبک بربری و اسلیمی سبکی این سبک را متمایز از سایر سبک‌های طراحی داخلی متمایز می‌کند.

مراکش کشوری زیبا و رمانتیک و پر از تنوع است. این سبک التقاطی با استفاده از فرهنگ عربی، ایران، اروپا و آفریقای جنوب صحرا، طراحی داخلی و معماری مراکش را به طرز شگفت انگیزی، دراماتیک و چندوجهی می کند. در این مقاله منشا و محبوبیت طراحی داخلی مراکش را به عنوان پایه‌ای برای دکوراسیون مراکشی بررسی می‌کنیم و نگاهی به عناصر اصلی طراحی آن می‌اندازیم.

بربرها، مردم بومی یا بومی مراکش، بیش از ۴۰۰۰ سال است که در این کشور زندگی می کنند. قبایل کوچ نشین با گله های گوسفند چرای خود حرکت می کردند. بربرها پشم گوسفندان را می ریسیدند و گلیم یا قالیچه می بافتند. رنگ‌های روشن که با رنگ‌های گیاهی ایجاد می‌شدند استفاده می‌کردند، طرح‌های مورد استفادهٔ هر قبیله متفاوت بودند. برخی از بربرها نیز سنگ معدن نقره را استخراج می کردند و در کارکردن با نقره کاملاً ماهر بودند. مسیحیت و یهودیت تا زمان حمله اعراب در قرن هفتم، که منجر به تغییر دسته جمعی شد، ادیان اولیه در این کشور بودند. در این دوره، نقوشی که در گلیم و نقره به کار می‌بردند، تأثیرات فرهنگی اسلامی را منعکس می‌کرد.

مورها، مردم عرب تبار، سنت های هنر اسلامی را با تهاجمات قرن هفتم به مراکش آوردند. یکی از تأثیرات اسلامی، خیمه‌سازی یا هنر ساختن طرح های منبت چوبی بود که بسیاری از مبلمان چوبی مراکشی را زینت می‌دهد.

پنجره چوبی مراکشی

چوب در طراحی داخلی مراکش:

در طراحی داخلی مراکش، تکیه‌گاه‌هایی سنتی از جنس چوب ساخته می‌شود که جلوهٔ زیبا و منحصر به فردی به خانه می‌بخشد‌ به همین منظور گچ‌بری در فضای داخلی با تیرها و طاق‌هایی از جنس چوب ساخته می‌شود.
مبلمان در طراحی مراکشی ترکیبی از قطعات چوب با حکاکی‌های جذاب و روکش‌های منقوش است.
در این سبک، صندوقچه‌ها و میزهای چوبی کنده‌کاری شده رایج هستند. معمولاً برای تزئین چوب از خاتم‌هایی استفاده می‌شود که با استخوان و روکش تعبیه می‌شوند، در حالی که سایر چیدمان های مبلمان اغلب طرح هایی با منبت‌‌کاری مروارید هستند. هدف اصلی در به‌کار بردن چوب‌هایی با رنگ متفاوت در طرح‌ها و‌حکاکی‌های زیبا ایجاد کنتراست است. همچنین تخت‌ها، پنل‌های دیواری چوبی حکاکی شده و کف‌پوش چوبی با طرح‌های شرقی و زیبا حس منحصر به فرد بودن را به فضا می‌بخشد.
از طرفی در این سبک از بامبو‌ نیز برای کفپوش، مبلمان یا حتی به عنوان یک اِلِمان طراحی روی دیوارها یا درها استفاده می‌شود.

طراحی داخلی مراکشی

پالت رنگی در طراحی داخلی مراکش:

طراحی داخلی مراکشی ارتباط تنگاتنگی با استفاده از رنگ های گیرا دارد. اگر وارد یک خانه مراکشی شوید، احتمال زیادی وجود دارد که تناژ جالب رنگ های مورد استفاده در روکش بالش، فرش، کاشی، پرده و حتی دیوارها را ببینید.

هیچ قانون واحدی برای ترکیب رنگ‌ها در سبک مراکشی وجود ندارد. با این حال، قرمز تیره، نارنجی، سبز کاج و آبی بیشترین استفاده را دارند. رنگ‌های غالباً الهام‌گرفته از مناظر مراکش هستند این رنگ‌ها شامل سایه‌های آبی، سبز و طلایی و نقره‌ای درخشان هستند که از اقیانوس اطلس و شن‌های صحرا الهام گرفته شده‌اند.

پالت رنگی در طراحی داخلی مراکش

نور در طراحی داخلی مراکش:

نورپردازی یکی از ارکان اصلی طراحی داخلی است که می تواند سبک و حال و هوای هر اتاقی را تغییر دهد. به همین دلیل است که مراکشی‌ها عاشق بازی با نور هستند و اغلب روی نورپردازی با کیفیت بالا سرمایه گذاری می کنند که جلوه مورد نظر را ایجاد کند. مراکشی ها دوست دارند از نورهای ملایم با سایه های قرمز، نارنجی و زرد استفاده کنند. لوسترهای شیشه ای سنتی مراکشی، فانوس های رنگارنگ و جاشمعی‌های چرمی بیشترین استفاده را برای ایجاد این فضای گرم مراکشی دارند.
دو نوع لامپ سنتی مراکشی وجود دارد. این لامپ‌ها یکی از شناخته‌شده‌ترین لامپ‌های مراکشی هستند که از شیشه‌های رنگی با فلزات برنجی یا فرفورژه ساخته شده‌اند. شبکه های فلزی روی لامپ های مراکشی بسیار ظریف و زیبا هستند. لامپ‌ها در تمام ترکیب‌های رنگی به کار رفته‌اند، اگرچه آبی و کهربایی دو مورد از محبوب‌ترین انتخاب‌های رنگی هستند. نوع دوم لامپ مراکشی از پوست بز رنگ شده که روی قاب آهنی یا برنجی کشیده شده است ساخته می شود. این لامپ ها با رنگ‌های حنا و با دست رنگ‌آمیزی شده‌اند و با نمادها، اشکال هندسی و نقش های طبیعت تزئین شده‌اند. لامپ ها بسته به الگوی لامپ دارای معانی معنوی و نمادین هستند، به عنوان مثال نقوش ماهی نشان دهنده آب، باروری و رفاه است.

نور در طراحی داخلی مراکش

موزائیک در طراحی داخلی مراکش:

موزائیک زلیج از قطعات کاشی تراشیده شده و با دست ساخته می‌شود که در یک پایه گچ گذاشته و به گونه ای قرار می گیرند که نقوش هندسی تکراری و استادانه و الگوهای ستاره‌ای تابشی را تشکیل دهند. در طول قرن ها، روند ساخت کاشی اصلاح شده است و کاشی های نازک تر به هنرمندان اجازه می دهد تا الگوهای پیچیده‌تری خلق کنند. کاشی کاری در این سبک آنقدر پیچیده است که به موضوعی برای مطالعه دانشمندان ریاضیات و مهندسی تبدیل شده است.

موزائیک در طراحی داخلی مراکش

گیاه در طراحی داخلی مراکش:

کاربرد گیاهان با شمایل عجیب و غریب مانند درختان موز یا پاپیروس در سبک طراحی داخلی مراکش جالب توجه است. گیاهان معمولاً در سبدهای رنگارنگ بزرگ قرار می‌گیرند و ایجاد حس واحه کمک می‌کنند.

به طورکلی ظاهر مراکشی برای اولین بار در خارج از مراکش در دهه ۱۹۶۰ محبوب شد، زمانی که این کشور به مقصد محبوب توریستی برای هیپی‌های مرفهی که به خانه بازگشتند و سعی کردند این ظاهر را تکرار کنند، تبدیل شد. اگرچه عناصر مختلفی در سبک مراکشی وجود دارد که می توانید در طراحی داخلی خود از آنها استفاده کنید که ظاهر کلی خانه خود را به بهترین وجه به صورت جالب، دراماتیک، مجلل، و بدل کنید. این سبک که بر روی رنگ ها، الگوها و پارچه‌ها تمرکز می کند تا فضاهای خیره‌کننده ایجاد کند.

ایران, تهران

تهران، فلکه اول تهرانپارس، خیابان امیری طائمه، 142 غربی، پلاک 109

ایمیل: info@irantechnowood.com

واتس آپ:09912407708

دفتر مرکزی:

021-77736824

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید