معماری سبز  از ترکیب دو واژه‌ی بسیار مهم تشکیل شده است. انسان خردمند از زمانی که وادار شد در طی تاریخچه‌ی زیستش بر کره‌ی زمین اجتماعات انسانی را تشکیل دهد و یکجانشین شود تا به امروز همواره در پی پایدارتر کردن پناهگاه خود بوده، این پایداری نه تنها از جهت دوام سازه‌ی آن بلکه از جهت ایجاد احساس آرامش برای او همواره مطرح بوده است. اما در خلال این تلاش تا سالهای متمادی‌ای با کمبود دانش خود آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر زیستگاه اساسی‌اش یعنی کره‌ی زمین وارد کرد. در این میان مهندسان معمار همواره تلاش کرده‌اند در جهت بهینه‌تر کردن ارتباط بین انسان‌ها و محیط‌شان مداخله کنند، به ساده‌ترین زبان معماری سبز این ارتباط را تبدیل به ارتباطی برد-برد می‌کند. ارتباطی که در آن هم انسان مدرن آرامش از دست رفته‌ی خود را بازیابد، هم دارای پناهگاهی پایدار شود که در آن تعاملات انسانی ممکن است و هم محیط زیست کمترین آسیب را از این ارتباط ببیند. تکنوود متریالی‌ست که با دقت فراوان به کمک فناوری‌های نوین در جهت معماری سبز طراحی شده. طراحی تکنوود یک معامله‌ی برد-برد برای ما و کره‌ی زمین است. تکنوود یعنی مادامی که درخت‌های کره‌ی زمین هنوز نفس می‌کشند ما همچون اجدادمان دوباره با فضاهای چوبی آرامش می‌گیریم.

راه‌حل‌های تولیدکننده‌های مواد چوبی برای کمتر کردن قطع درختان‌

با وجود راه‌حل‌هایی که تا به امروز در استفاده‌ی بهینه‌تر از چوب به‌عنوان ماده‌ی اولیه‌ای برای ساخت و ساز  به دست آمده‌،کماکان در تمامی روش‌ها درختان در حجم وسیعی قطع می‌شوند.

روش‌هایی همچون ایجاد جنگل‌های مصنوعی، زراعت چوب و بادوام کردن الوارها از طریق اصلاح آنها به شیوه‌های مختلف از جمله‌ی آنان هستند.

جنگل مصنوعی چیست؟

همانگونه که از ظاهر اسمش پیداست، جنگل‌های مصنوعی نوعی از جنگل هستند که با هدف مشخص به دست انسان ساخته می‌شوند. عموما از طریق کاشت نهال و مراقبت از آنها در مناطق جنگلی، جنگلی ایجاد می‌شود که از آن در جهت تامین نیاز عمده به چوب استفاده می‌شود.

زراعت چوب چیست؟

جنگل‌های مصنوعی که در زمین‌های زراعی بایر و در فضاهای غیرجنگلی با استفاده از شیوه‌های مهندسی کشاورزی ایجاد می‌شود، اصطلاحا زراعت چوب نامیده می‌شود. زراعت چوب هم همچون جنگل‌های مصنوعی به هدف تامین روزافزان ساکنین کره‌ی زمین به چوب ایجاد شده است.

اصلاح چوب چیست؟

هر روشی که در  آن مشکلات رایج چوب که باعث کاهش عمر آن می‌گردد مرتفع شود، منتج به به‌وجود آمدن چوبی می‌گردد که طول عمر طولانی‌تر دارد. چوب اشباع شده و ترموود از این دسته هستند.

اگر انسانی دغدغه‌مند باشید و با نگاهی ظریف‌تر به موضوع بهره‌برداری از چوب و  حفظ محیط زیست نگاه کنید، تمام روش‌های بهره‌برداری و تیمار چوب که به هدف حفظ محیط زیست ایجاد شده‌اند، کماکان به‌صورت عمده در حال استفاده از منابع محیطی هستند. مسئولیت‌پذیری‌ در ترکیب با امکاناتی که دانش و فناوری برای ابتکار عمل در استفاده‌ی بهینه‌تر از انرژی و نیرو در اختیار مان می‌گذارد منجر به شکل‌گیری این پرسش اساسی می‌شود :

آیا تاکنون دانش و تخصص راهی برای به حداقل رساندن مصرف چوب و حفاظت حداکثری از محیط زیست ایجاد نکرده است؟

پاسخ امیدبخش اینجاست: “تولد تکنوود منجر به کاهش ۹۸% قطع درختان شد.”

در استفاده از چوب‌های اصلاح شده اگرچه چوب‌ها در اثر از بین رفتن مواردی که باعث کاهش عمر آنها می‌شود، دوام پیدا می‌کنند اما کماکان حجم مصرفی چوب با حجم بریده‌ی شد چوب برابر است.
تکنوود با استفاد ه از روکش چوب بر سطح متریال پایه علاوه بر استحکام حداکثری، سبک بودن، قابلیت اجرا در ابعاد متفاوت، نهایتا سازه‌ای را ایجاد می‌کند که هر فرد مسئولیت‌پذیری با خیال راحت از این مسئول دوست‌دار طبیعت بهره می‌برد.

مستند تکنوود در شبکه‌ی دیسکاوری

حتما اسم شبکه‌ی تلوزیونی مشهور آمریکایی دیسکاوری( Discovery Channel) به گوش‌تان خورده است. این شبکه‌ی حرفه‌ای بر تولید و پخش مستند تمرکز دارد، مستندهایی که عموما منعکس‌کننده‌ی وضعیت و تاریخچه‌ی حیات وحش، محیط زیست و فناوری روز هستند. شهرت دیسکاوری تا آنجاست که از طریق ماهواره شبکه کابلی و اینترنت همزمان در آمریکا و سراسر دنیا در ۴۳۱ میلیون خانه در ۱۷۰ کشور با ۳۳ زبان مختلف در دسترس مخاطبینش قرار می‌گیرد. تولد تکنوود آنچنان انقلاب عظیمی در تولید و بهره‌برداری چوب به شیوه‌ای که در خدمت حیات کره‌ی زمین و درختان  باشد ایجاد کرده است که شبکه‌ی دیسکاوری مستندی را درمورد آن به نمایش گذاشته است.

تکنوود و اقلیم و محیط زیست ایران

همه‌‌ی ما می‌دانیم اگرچه بحران خشکسالی و کمبود آب کره‌ی زمین را تهدید می‌کند اما این موضوع در ایران هرسال نسبت به سال نگرانی بیشتری ایجاد می‌کند.

شرکت تــک نویــن چــوب ایرانیــان بــه عنــوان نماینــده رســمی شــرکت تکنـوود ترکیـه از سـال ۱۳۹۶ با تمرکز بر این موضوع و با درنظر گرفتن تنوع اقلیم و محیط زیست به‌خصوص ایران از شمال تا جنوب اقدام به تولید محصول تکنوود با ویژگی‌های اقلیمی به‌خصوص ایران کرده است. لازم به ذکر است که همان مقدار چوب اندکی که در محصول طبیعت دوست تکنوود بعنوان روکش چوب استفاد ه می‌شود وارداتی و محصول جنگل‌های مصنوعی مناطق حاصلخیرتر کره‌ی زمین است.

اگر دوست دار طبیعت و کیفیت هستید در انتخاب تکنوود تردیدی باقی نمی‌ماند.

ایران, تهران

تهران، فلکه اول تهرانپارس، خیابان امیری طائمه، 142 غربی، پلاک 109

ایمیل: info@irantechnowood.com

واتس آپ:09912407708

دفتر مرکزی:

021-77736824

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید